ozlem-kolat

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Özlem Kolat Çakmaksoy

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Öğr. Gör. / Çalgı Bölümü

Çalışma Alanları:

Klarnet

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Yüksek Lisans: Müzik Anasanat Dalı/Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Yüksek Lisans Programı, Mimar Güzel Sanatlar Üniversitesi, 2011;
Lisans: Müzik Bölümü/Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Anasanat Dalı Lisans Programı, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, 2005

İTÜ E-posta Adresi:

kolat@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

 

Biyografi:

Klarnet eğitimine 1995 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Oktay Bağırov ile başladı. Edirne Rotary Kulübü’nün düzenlediği “Uluslararası Yılın Genç Müzisyeni” yarışmalarında 1998 yılında ikincilik, 2000 yılında üçüncülük ödülü aldı. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Gürhan Eteke’nin klarnet sınıfına kabul edildi ve 2005 yılında mezun oldu. Ardından Ecole Normale de Musique de Paris’ye kabul edildi. Burada Guy Deplus ile klarnet, Chantal De Buchy ile oda müziği çalıştı. Ayrıca Ensemble Alternance’ ın çalışmalarına katılarak Paris Salle Cortot’daki konserlerinde yer aldı. Ecole Normale de Musique de Paris’de aldığı bir yıllık eğitim sonunda “Yorumcu Diploması” (Diplôme D’Exécution) almaya hak kazandı. Ardından 2008 yılında başladığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yüksek lisans programından 2011 yılında mezun oldu.

Kolat, üyesi olduğu Ametist Klarnet Beşlisi ve İstanbul Klarnet Korosu ile, başta İstanbul Uluslararası Müzik Festivali, Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali, Uluslararası Vilnius Müzik Festivali, Japonya-Tokyo Klarnet Festivali, İtalya-Assisi Klarnet Festivali, İspanya-Madrid Klarnet Festivali, Belçika-Ostend Klarnet Festivali olmak üzere, Pakistan, Slovenya, Bulgaristan, Hindistan, Litvanya, Letonya, Estonya gibi ülkelerin yanı sıra yurt içinde çeşitli salonlarda konserler verdi, birçok tv ve radyo programında konuk sanatçı olarak yer aldı.

Kurulduğu günden bu yana üyesi olduğu İstanbul Klarnet Korosu, Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın En İyi Oda Müziği Topluluğu” ödülüne layık görüldü.

Halen solo, çeşitli orkestra ve oda müziği grupları ile konserlerine devam eden Kolat, 2017 yılında kabul edildiği Okan Üniversitesi  Müzik Bölümü sanatta yeterlik programına devam etmekte ve İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda klarnet öğretmenliği yapmaktadır.