ibrahim-coskun

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

İbrahim Coşkun

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Öğr.Gör. / Müzik Teknolojileri Bölümü

Çalışma Alanları:

Mızraplı ve yaylı çalgılar.

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Yüksek Lisans: İTÜ halkoyunları bölümü, 1991,
Lisans: Çalgı yapımı, İTÜ, 1985

İTÜ E-posta Adresi:

icoskun@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

 

Biyografi:

1985 Yılında İstanbul Teknik Üniversitesi çalgı yapım bölümünden mezun oldu.Yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi Halk Oyunları bölümünde tamamladı.Öğrencilik yıllarında yapmış olduğu dört telli klasik kemençe,okulumuzu ziyarete gelen 7. Cumhurbaşkanı Kenan EVREN’e İstanbul Teknik Üniversitesi rektörü Kemal KAFALI tarafından hediye edildi.Hocası Cafer AÇIN eşliğinde öğrenci iken ahşaptan imal akort edilebilen vurmalı çalgılardan olan kudumü Hasan COŞKUN ile birlikte yapımını gerçekleştirdi.Bu çalgı Klasik korolarda kullanılmaktadır.TRT ud sanatçısı Hakan AYDINLIK’a 8 telli udu imal etti.Bu çalgı 8. Tel sayesinde ud icracılarına büyük kolaylık sağlamıştır.Yapılan bu ud,Hakan AYDINLIK tarafından TRT de kullanılmaktadır.

Öğretim görevlisi Tunç BUYRUKLAR ve Şafak KÖKSAL ile 2009 yılında “Tarihi Çalgı Hattuşa” Projesini gerçekleştirerek büyük ve küçük olmak üzere iki adet lirin yapımını gerçekleştirdi.

2017- 2018 Yılında Öğretim görevlisi Tunç BUYRUKLAR ile çocuk çalgıları projesini gerçekleştirdi. Bu projede bulunan Ud,Tambur,Kanun, Üç Telli Klasik Kemençe,Dört Telli Klasik Kemençe,Kemane ve Tar’ın ½ ölçekli oranında yapımını gerçekleştirdi.

Öğrenciliğinden günümüze kadar mızraplı ve yaylı çalgılardan oluşan karma ve özel sergiler açtı.Kırk yıldır yaylı,mızraplı ve vurmalı çalgıların imalatını yaparak Türk Müziğine büyük katkıda bulunmuştur.Halen Müzik Teknolojileri Bölümünde atölye hocası ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.