metin-eke

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Metin Eke

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Prof. / Çalgı Bölümü

Çalışma Alanları:

Türk Halk Müziği Solfej ve Teorisi, Bağlama.

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Sanatta Yeterlilik: Temel Bilimler Ana Sanat Dalı Türk Halk Müziği Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1999;
Yüksek Lisans: Musiki Ana Sanat Dalı Türk Halk Müziği Programı, İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1994;
Lisans: Temel Bilimler Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi, 1991.

İTÜ E-posta Adresi:

ekeme@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

 

Biyografi:

 

1990-91 eğitim döneminde İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nden mezun oldu. 1993-94 öğretim döneminde İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimini bitirdi. 1996 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarında Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Türk Halk Müziğini tanıtmak amacıyla 1990 yılında İrlanda 1991 ve 1997'de Hollanda, 1994 yılında Suriye'de düzenlenen konserlere saz ve ses sanatçısı olarak katıldı. Yurt içinde birçok şehirde düzenlenen festival ve konserlere bağlama sanatçısı olarak katıldı.

1999-2000 öğretim döneminde İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladığı "Erzincan-Merkez İlçedeki Ezgilerle İdil-Ural Bölgesindeki Ezgilerin Mukayesesi Ve Sonuçları" konulu tez çalışması ile "Sanatta Yeterlik" unvanını aldı. 2002 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda "Yrd. Doç." unvanını alarak öğretim üyesi oldu.

2009 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda “Doçent” kadrosuna atandı. “Erzincan Folkloru” kitabı 2005 yılında, “Erzincan ve İdil-Ural Bölgesi’ndeki Ezgilerin Pentatonik Bakımdan Benzeşmesi” konulu kitabı 2014 yılında yayımlandı. “Dile Gelen Türküler” adlı müzik CD’si 2014 yılında Taşkın Müzik Prodüksiyon tarafından yayınlandı.

2014 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda “Profesör” kadrosuna atandı. Halen konservatuarda “Türk Halk Müziği Solfej ve Nazariyatı ve Bağlama” derslerini yürütmektedir.