lacin-modiri

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Laçin Modiri

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Öğr. Gör. / Ses Eğitimi Bölümü

Çalışma Alanları:

Ses Eğitimi, Vokal Pedagoji

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Yüksek lisans: İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları opera programı 2018,
Lisans: Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü 2007

İTÜ E-posta Adresi:

modiri@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

www.lacinmodiri.com

Biyografi:

Hollanda Radyosu RTV N-H ve TRT Tv & Radio 3, Amsterdam Concertgebouw & Hollanda Ulusal Operası DNO, Utrecht Vredenburg, Den Haag Anton Philipszaal, Japonya Cichibu Onga ku do, Bükreş Atheneum ve İstanbul AKM, CRR ve Lütfi Kırdar gibi salonlarda başlıca konserlerini gerçekleştiren Tenor Laçin Modiri, Jaap van Zweden, Harmut Haenchen and Carlo Rizzi gibi şeflerle çalışmıştır.

9 yaşında piyano ile başladığı Müzik eğitimine 2006 yılında şan bölümüne geçerek Kevork Tavityan ile opera eğitimine başladı. 2007 yılında Amsterdam konservatuvarında David Wilson-Johnson’ın sınıfına kabul edildi. Wilson-Johnson’ın yansıra Prof. G.Gürel ve H. Meens, A. Oliver ve D. O’Neill gibi tenorlarla, David Gowland, Antoine Palloc, Peter Lockwood, David Bollen, Dido Keuning, Paolo Villa, Matteo Pirola gibi repetitörler ile çalıştı. D.Wilson-Johnson, D. O. Norris ve M. Freni’nin ustalık sınıflarına katıldı.

Opera Kariyerine 2009 yılında Hollanda Ulusal Operası (DNO) ile Amsterdam’da başlayan Laçin aynı yıl De Nieuwe Philharmonie Utrecht (NPU) orkestrası ile de Utrecht Verdenburg konser salonunda gerçekleştirdiği konser ile de konser şarkıcısı olarak adını duyurmuştur. Repertuarında daha ziyade Donizetti, Verdi, Puccini, Gound, Massenet, ce Berlioz gibi İtalyan ve Fransız bestecilerinin eserleri olmakla beraber Handel’den Mozart, Dvorak’dan Stravinsky kadar oratoryolar da yer almakta ve B.Güneş gibi modern Türk bestecilerinin eserlerinin dünya prömiyerini gerçekleştirmiş bulunmaktadır. 

Hollanda'nın Den Haag kentinde düzenlenen Festival Classique, Amerika’nın Boston Kentinde Youth & Muse ve Apple Hill, Point Counter Point, Pera Uluslararası müzik festivali ve A.Karahisar Klasik müzik festivali, Japonya'daki Uluslararası Chichibu Müzik festivali, İtalya’da ki Cervo ve ClassiCastello festivallerine konuk solist olarak davet edildi ve ustalık sınıfları düzenledi. Hollanda’da Opera Per Tutti konserler serisine Solist olarak davet edildi. Beste Tıknaz Modiri ile kurdukları Modiri Ensemble ve Violaria ile oda müziği konserleri vermektedirler. Klasik müzik alanındaki çalışmaların yanı sıra ünlü Kazak Orkestrası Sazgen Sazy gibi pek çok otantik ve geleneksel topluluk ile de solist olarak icralarda bulunmuştur. 2015 yılında İngiltere Cardiff’te bulunan ‘Galler Uluslararası Ses Akademisi’ WIAV’ a konuk Öğretim elemanı olarak davet edilmiş, 2011 yılından beri sürdürdüğü İ.T.Ü TMDK’daki Öğretim görevliliğinin yanısıra yurt içi ve yurt dışı solo konserlerine de devam etmektedir.