mehmet-bilmez

Öğretim Üyesi/Elemanı Adı Soyadı:

Mehmet Bitmez

Unvan Bilgileri, Bölümü:

Öğr. Gör. / Çalgı Bölümü

Çalışma Alanları:

Ulusal ve Uluslararsı; Konser,Seminer,Sempozyum,workshops,konferans,masterclass vd…

Mezun Olunan Lisans/YL/Doktora Programı:

Doktora: Bakü Uzeyir Hacıbeyli Müzik Akademisi 
Yüksek Lisans:İTÜ TMDK Bölümü Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans

İTÜ E-posta Adresi:

bitmez@itu.edu.tr

Web Adresi (Kişisel ya da Akademik):

www.mehmetbitmez.com

Biyografi:

Bitmez, Neyzen Aka Gündüz Kutbay, Bekir Sıdkı Sezgin ve Cinuçen Tanrıkorur'dan Türk Müziği makamlarını öğrendi. Dünyanın önde gelen Ud icracılarından biri olarak kabül  edilen Bitmez, Tanburi Cemil Bey’in makam ve performans kavramını analiz ederek, ileri teknikler ve performans stilleri üzerine kapsamlı incelemeler yaptı.

Şerif Muhiddin Targan, Udi Nevres Bey, Yorgo Bacanos ve Cinuçen Tanrıkorur gibi ustaların performanslarını, stillerini ve teknik özelliklerini araştıran Bitmez, temelde klasik ve geleneksel unsurlara dayalı bir üslup ve teknik geliştirdi. Bununla birlikte, ud icrasında ortaya koyduğu parlak ses ve ileri icra tekniği ile kendi kişisel stilini geliştirmesini ve bu enstrümanın ustaları arasında yer almasını sağladı. Müzikoloji alanında çalışmalar yapan Bitmez, çok sayıda şarkı ve enstrümantal eserler besteledi.

2004-2007 ve 2009-2011 yılları arasında İTÜ Devlet Konservatuvarı'nda BİSED'in (Bilimsel ve Sanatsal Etkinlikler Kurulu) başkanı ve uzun yıllar Mızraplı  Çalgılar Ana sanat  Başkanlığı görevini yürütmüştür.